Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Wady postawy u dzieci

Poważny problem wieku dziecięcego

Wady postawy u dzieci są coraz częstszym i poważniejszym problemem – nie licząc wad wrodzonych, związanych z deformacjami ciała – wiążą się one z tym, że niestety od małego nasze pociechy siedzą godzinami przy biurku czy przed komputerem i mają zdecydowanie za mało aktywności fizycznej. Sprzyja to pojawianiu się problemów z kręgosłupem, który przyzwyczaja się do siedzącej postawy.

Od momentu przyjścia na świat dziecko najpierw powiela pozycję embrionalną, jaką przyjmowało w brzuchu mamy – kręgosłup ma z profilu kształt litery „c”. W chwili, gdy maluch zaczyna chodzić – aby utrzymać równowagę, wypina brzuch do przodu, zmienia się zatem kształt kręgosłupa, który do ok 5–6 roku życia osiąga właściwy kształt podwójnej litery „s”. Kolejne lata są okresem stabilizacji tak kręgosłupa, jak i mięśni – ostateczna postawa utrwali około 18 roku życia.

Okres szkolny i dojrzewania

Niestety okres szkolny, kiedy dziecko nosi ciężki tornister i przeciąża plecy, a dodatkowo jego mięśnie nie nadążają za szybkim rozwojem kości, przez co nie są wystarczającą podporą dla kręgosłupa. Dodatkowo wady postawy rozwijają się u dzieci, które mają problemy z biodrami, kolanami, a nawet stopami – jeśli którykolwiek element szkieletu powoduje u niego ból – zaczyna ono nienaturalnie, krzywo ustawiać ciało, żeby zmniejszyć ten dyskomfort. Może to prowadzić do całkowitej deformacji szkieletu, a w konsekwencji innych dolegliwości, jak np. bóle stawów, głowy, utykanie, a nawet problemy z oddychaniem.

Kolejną cezurą wiekową, kiedy w organizmie zachodzą ogromne zmiany jest okres dojrzewania – w tym czasie następuje zmiana proporcji ciała – często z tego względu młodzież zaczyna się garbić: dziewczęta, by ukryć rosnący biust, chłopcy, ponieważ nie radzą sobie z nagłym skokiem wzrostu. To kolejny moment, gdy pojawiają się skrzywienia kręgosłupa.

Rodzaje skrzywień kręgosłupa

Wyróżniamy 3 rodzaje skrzywień kręgosłupa:

Skoliozę – czyli skrzywienie boczne, które powstaje zazwyczaj w okresie najszybszego wzrostu dziecka (między 6 a 24 miesiącem, 5 a 8 rokiem oraz następnie między 11 a 14 rokiem życia). Wygięcia mogą powstawać na każdym odcinku – szyjnym, piersiowy i lędźwiowym. U dzieci najczęściej zauważane jest ze względu na niesymetryczne ułożenie łopatek. Skolioza może być wywołana deformacjami miednicy, nierówną długością nóg, ale również przyjmowaniem nieprawidłowej postawy podczas siedzenia czy noszeniem ciężkich przedmiotów (plecaków, toreb).

Lordozę – w przypadku tej wady kręgosłup ma charakterystyczne wygięcie do przodu na odcinku lędźwiowym. Widać to wyraźnie, patrząc na dziecko z profilu – ma ono wystający brzuch oraz wklęsłe plecy. Lordoza najczęściej jest wynikiem krzywicy, zwichnięcia biodra, porażenia mięśni grzbietu, zwichnięcia biodra, ale może być także efektem przeciążenia kręgosłupa i braku ruchu.

Kifozę – nadmierne wygięcie w tył piersiowego odcinka kręgosłupa, które widać, obserwując dziecko z profilu. Plecy malucha będą zaokrąglone, może nawet pojawić się garb. Ten rodzaj skrzywienia powstaje najczęściej jako efekt krzywicy albo w następstwie zgniecenia kręgu, np. dźwignięciu zbyt ciężkiego przedmiotu.

Ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup

Wcześnie wykryte wady postawy (do 7–8 roku życia) można cofnąć poprzez stosowanie ćwiczeń korekcyjnych i zmianę nawyków dziecka. Warto zatem wybrać się z maluchem do ortopedy, który zleci odpowiednią fizjoterapię lub skieruje dziecko na zajęcia rehabilitacyjne.

Lekarz oraz rehabilitant wskażą również dyscypliny sportowe wskazane przy danej wadzie – dzięki temu wzmocnią się mięśnie dziecka podtrzymujące kręgosłup. Zapraszamy serdecznie na dyżury naszych najlepszych specjalistów do Poradni ortopedycznej oraz Centrum rehabilitacji: 18 264 40 00