Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Wnętrostwo

Wnętrostwo

Wnętrostwo to dolegliwość polegająca na niezstąpieniu jądra do moszny. Jądro zatrzymuje się lub zbacza z drogi zstępowania. Jest to wada wrodzona, występująca częściej u wcześniaków niż u dzieci donoszonych. Przyczyną mogą być nieprawidłowości anatomiczne, dolegliwości takie jak przepuklina pachwinowa, a także zaburzenia hormonalne – np. nadmiar estrogenów.

Wnętrostwo może być tzw. wadą izolowaną, czyli występować bez towarzyszących mu zaburzeń, ale może również łączyć się z:
  • obojnactwem,
  • mieszaną dysgenezją gonad,
  • zaburzeniami czynności hormonalnej,
  • zespołem wad wrodzonych: m.in. aplazją przysadki, zespołem Turnera, wadami układu moczowego, zespołem Kallmana, Pradera-Willego, Noonana.

Klasyfikacja wnętrostwa

Wyróżniamy wnętrostwo jednostronne – gdy w worku mosznowym brakuje jednego jądra – oraz obustronne, jeśli brakuje obu jąder. W klasyfikacji tej dolegliwości wyróżnia się:

  • jądro wędrujące – spowodowane nadczynnością mięśnia dźwigacza: w tym przypadku jądro przemieszcza się z worka mosznowego do kanału pachwinowego, nie powodując dyskomfortu u dziecka – problem ten mija z wiekiem,
  • jądro umiejscowione w niewłaściwym miejscu (tzw. ektopiczne) – wyczuwalne jest w badaniu palpacyjnym np. w okolicy wewnętrznej strony uda czy w pachwinie,
  • jądro niewyczuwalne/brak jądra – stwierdza się w 2 przypadkach: gdy nie daje się go wyczuć w badaniu palpacyjnym (może ono znajdować się w brzuchu czy kanale pachwinowym) lub gdy organizm w ogóle nie wytworzył tego organu.

Leczenie

Leczenie wnętrostwa powinno zostać przeprowadzone między 6 a 12 miesiącem życia dziecka. Rozpoczyna się przeprowadzeniem przez lekarza-specjalistę wywiadu z rodzicami dziecka. Pytani są o przebieg ciąży, ewentualne wcześniactwo, występowanie tej dolegliwości w rodzinie, inne choroby.

Po wywiadzie przechodzi do badania przedmiotowego – czyli palpacyjnego badania worka mosznowego i okolic pachwinowych. W przypadku jądra niewyczuwalnego konieczna może być laparoskopia. Następnie lekarz decyduje o wdrożeniu leczenia hormonalnego lub klasyfikuje dziecko do zabiegu chirurgicznego.

Leczenie hormonalne ma na celu postęp zstępowania jądra i jest uzależnione od stopnia wnętrostwa. W terapii stosuje się : hormon uwalniający hormon luteinizujący (LHRH), ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG) oraz hormon uwalniający gonadotropinę (GnRH).

Leczenie chirurgiczne może przebiegać w znieczuleniu ogólnym bądź miejscowym w zależności od decyzji specjalisty. Klasyfikacja do zabiegu odbywa się w Medical Clinic Podhale w ramach Poradni Urologii Dziecięcej. Podczas konsultacji urolog proponuje najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą dla dziecka formę leczenia.

Zapraszamy serdecznie na konsultacje prowadzone przez doświadczonego specjalistę – dr. n. med.  Michała Wolnickiego: 18 264 40 00