Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (łac. colitis ulcerosa) to jedna z tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit o nieznanej przyczynie. Charakteryzuje się tym, że błonę podśluzową i śluzową jelita grubego obejmuje proces zapalny. Dolegliwość ta ma przewlekły przebieg – u chorego występują długie okresy remisji, po których następują ostre nawroty.
W przypadku tej choroby obserwuje się aktywację układu immunologicznego z naciekiem błony śluzowej przewodu pokarmowego przez liczne komórki odpowiedzi immunologicznej.
Głównym objawem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest biegunka (może być krwista) i zmiany zapalne w odbytnicy, co prowadzi do zmniejszenia masy ciała. Chory często się załatwia, cierpi na ból brzucha (zazwyczaj w dolnym lewym kwadrancie brzucha), często pojawia się u niego gorączka i osłabienie. W przypadku wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego, powtarzającej się biegunki, bólów brzucha, podwyższonej temperatury albo niewyjaśnionego (niezamierzonego) spadku masy ciała należy zgłosić się do lekarza (gastroenterologa).
W leczeniu tej choroby wykorzystuje się następujące środki farmakologiczne:
W przypadku, gdy ciężki rzut choroby nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu, konieczne bywa leczenie chirurgiczne: resekcja części lub całego jelita grubego.
Zapraszamy serdecznie do Poradni gastroenterologicznej, gdzie leczeniem tego schorzenia zajmuje się doświadczony specjalista – dr n. med. Piotr Hydzik: 18 264 40 00