Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków to ostra infekcja, która obejmuje tkankę limfatyczną w kanale między gardłem a jamą ustną. W większości przypadków choroba ta jest skutkiem infekcji wirusowej, przemijającej w ciągu kilku dni bez powikłań, ale może mieć również podłoże bakteryjne.

Charakteryzuje się ostrym bólem gardła przy przełykaniu, obrzękiem szyjnych węzłów chłonnych i wysoką gorączką z dreszczami. W przypadku infekcji wirusowej przenosi się drogą kropelkową – przez ślinę, kaszel i kichanie, np. w środkach transportu miejskiego czy innych skupiskach ludzkich.

Wirusowe zapalenie początkowo objawia się zaczerwienieniem migdałków, bólem i gorączką nieprzekraczającą zazwyczaj 39° C. Objawy te mogą dość szybko ustępować, a w ich miejscu pojawiają się objawy klasycznego przeziębienia – z plwociną i suchym kaszlem.

W przypadku zapalenia bakteryjnego możliwy jest zaostrzony przebieg choroby, zwłaszcza jeśli wywołało je zakażenie paciorkowcami. Powodują one wystąpienie niebezpiecznych powikłań – np. zapalenia kłębuszków nerkowych mogącego doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek.

Szczególnym przypadkiem jest zapalenie wywołane przez koksawirus (wirus Coxsackie) – skutkujące tzw. herpanginą (anginą opryszczkową), charakteryzującą pojawieniem się na migdałkach pękających pęcherzy, powodujących powstawanie niewielkich, ale bolesnych powierzchniowych ranek. Zdarza się, że infekcja ta rozprzestrzenia się na uszy.

Cechą charakterystyczną bakteryjnego zapalenia migdałków jest pojawienie się ropy na migdałkach i w gardle, obrzęk węzłów chłonnych znajdujących się pod szczęką i gorączka powyżej 39° C.

Kto najczęściej choruje?

Największy odsetek chorych to dzieci – zwłaszcza do ósmego roku życia, u których zapalenie migdałków może pojawiać się nawet kilka razy w roku. Jest to jednak pozytywny sygnał – w ten sposób kształtuje się układ odpornościowy, dzięki któremu możliwe jest zwalczanie drobnoustrojów. Migdałki są bowiem odpowiedzialne za wytwarzanie przeciwciał zdolnych do zwalczania wirusów i bakterii próbujących przeniknąć do organizmu.

Diagnostyka

Zazwyczaj podczas obserwacji jamy ustnej laryngolog stwierdza zapalenie migdałków (są przekrwione, rozpulchnione i powiększone) oraz gardła. Zdarza się, że w celu potwierdzenia diagnozy pobiera wymaz z gardła oraz wydzielinę obecną na migdałkach, a następnie bada pod mikroskopem.

Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli:
  • intensywnemu bólowi gardła towarzyszy obrzęk węzłów chłonnych,
  • wystąpią trudności w połykaniu lub oddychaniu,
  • pojawia się ból ucha,
  • gorączka przekracza 39°C,
  • w ciągu 5 dni od wystąpienia objawów choroba nie ustępuje,
  • do objawów dochodzi intensywny ból głowy z towarzyszącymi mu wymiotami,
  • pacjent zauważy u siebie oznaki zaburzeń psychicznych.

Ostre zapalenie migdałków – zwłaszcza w ciężkich przypadkach, gdy choroba jest lekceważona przez cierpiącą na nią osobę – może skutkować powikłaniami, takimi jak zapalenie ucha środkowego, zatok, kości czaszki (wyrostka sutkowatego) oraz pojawieniem się ropnej infekcji wokół migdałków. Dlatego aby ich uniknąć, należy w przypadku ostrych dolegliwości zawsze konsultować się z laryngologiem, który zaleci odpowiednią terapię farmakologiczną.

Zapraszamy serdecznie do Poradni laryngologicznej naszej kliniki, gdzie leczeniem tego typu schorzeń zajmują się doświadczeni specjaliści, przyjmujący dorosłych i dzieci: 18 264 40 00