Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników (PCOS – Polycystic Ovary Syndrome) to zaburzenia hormonalne związane ze współwystępowaniem kilku zaburzeń, pozornie ze sobą niezwiązanych:

  • hiperandrogenizmu (m.in. nadmierne owłosienie),
  • braku lub nieregularnej owulacji,
  • zaburzeń metabolicznych (otyłość, insulinooporność),
  • nieprawidłowych wyników badania hormonów przysadkowych FSH i LH.

Leczenie

Medykamentem, który jest aktualnie zalecany pacjentkom, jest lek stosowany w terapii cukrzycy – czyli metformina. Mimo że jego pierwotne przeznaczenie na to nie wskazywało, okazało się, że charakteryzuje się on dużo szerszym spektrum działania. Podawanie go zmniejsza objawy hiperandrogenizmu, przywraca cykle owulacyjne oraz umożliwia zajście w ciążę. Dodatkowo zażywanie go skutkuje spadkiem wagi, stosowany jest więc u większości chorych z otyłością.

Warto również wspomnieć, że redukcji masy ciała u otyłych pacjentek powinna być wsparta odpowiednio zbilansowaną dietą, wysiłkiem fizycznym oraz wsparciem psychologicznym.

Istotą leczenia PCOS jest terapia wieloaspektowa, w której bierze się pod uwagę wszystkie towarzyszące mu dolegliwości. Na przykład hiperandrogenizm zwalczany jest lekami antykoncepcyjnymi, często skojarzonymi z lekami antyandrogennymi, a w przypadku wystąpienia problemów z zajściem w ciążę stosowany jest syntetyczny hormon przysadkowy FSH lub farmaceutyki indukujące owulację.

Zapraszamy serdecznie do Poradni ginekologicznej naszej kliniki, gdzie zespół policystycznych jajników diagnozują i leczą doświadczeni specjaliści – między innymi z Krakowa, Nowego Sącza i Krynicy Zdroju. Kontakt w sprawie konsultacji: 18 264 40 00