Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Discektomia endoskopowa kręgosłupa

Discektomia endoskopowa kręgosłupa to zabieg usunięcia przepukliny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i analgosedacji dożylnej w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Synonimiczna nazwa tego zabiegu to endoskopia kręgosłupa.

Szacuje się, że z problemami bólowymi w obszarze kręgosłupa boryka się aż 80% Polaków. Przyczyną dolegliwości są zarówno urazy, jak i niezdrowy tryb życia – np. brak ruchu, długotrwałe obciążanie kręgosłupa czy brak dbałości o ergonomiczne stanowisko pracy – mogące skutkować wystąpieniem bolesnej przepukliny jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa, popularnie nazywanej dyskopatią.

Małoinwazyjny zabieg

Endoskopia kręgosłupa to zabieg małoinwazyjny, przeprowadzany z zastosowaniem zaawansowanych technologicznie urządzeń. Aktualnie w Medical Clinic Podhale korzystamy z jednego z najlepszych dostępnych na polskim rynku systemów endoskopowych – MaxMore.

Wykonuje ją lek. med. Krzysztof Łokas – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Uczestnik wielu szkoleń i kursów międzynarodowych z zakresu ortopedii dorosłych i ortopedii dziecięcej oraz neurofizjologii. Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.

Postępowanie przedoperacyjne

Pacjent zostaje dopuszczony do zabiegu operacyjnego po uprzedniej konsultacji ortopedycznej i kwalifikacji anestezjologa. W tym celu musi wykonać badania krwi oraz EKG – ewentualnie inne badania zlecone przez lekarza. Konieczne jest także wykonanie diagnostyki obrazowej – rezonansu magnetycznego lub RTG. Dzięki temu specjalista może prawidłowo ocenić miejsce ucisku struktur nerwowych. Następnie ustalany jest z Pacjentem preferowany termin dalszych konsultacji oraz samego zabiegu.

 

Zabieg

Discektomia to zabieg endoskopowy, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Polega na usunięciu przemieszczonej części krążka międzykręgowego (przepukliny). Jego celem jest zlikwidowanie ucisku na nerw, będącego przyczyną dolegliwości bólowych i drętwienia kończyn.

Przebieg operacji

W trakcie operacji, po podaniu pacjentowi znieczulenia, lekarz wykonuje niewielkie – kilkumilimetrowe – nacięcie skóry poprzez które, z pomocą endoskopu (urządzenia zaopatrzonego w kamerę i źródło światła), dostaje się do kanału kręgowego. Jednocześnie obserwuje obraz na monitorze, co umożliwia usunięcie przepukliny za pomocą mikronarzędzi. Po uwolnieniu korzenia nerwowego zszywa powięź mięśni przykręgosłupowych oraz skórę.

Zalety endoskopii kręgosłupa

Zabieg endoskopowy z użyciem systemu MaxMore ma wiele zalet, wśród których można wymienić takie jak:

 • niewielka rana pooperacyjna,
 • śladowa utrata krwi,
 • niewielka ingerencja w mięśnie przykręgosłupowe,
 • mniejsze tworzenie blizny,
 • krótki pobyt w klinice,
 • mniejsze ryzyko zakażenia,
 • szybki powrót do aktywności fizycznej,
 • niewielkie dolegliwości bólowe po zabiegu,
 • mniejsza częstotliwość nawrotów dolegliwości,
 • znikomy odsetek powikłań,
 • natychmiastowe ustąpienie dolegliwości.

Zalecenia pooperacyjne

Discektomia wykonywana jest w ramach tzw. chirurgii jednego dnia – poddany zabiegowi Pacjent może opuścić klinikę już kilka godzin po operacji, stosując się do indywidualnych zaleceń lekarskich i stawiając na wizytach kontrolnych.

Zalecenia

Przez jakiś czas (ustalony z ortopedą) należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego oraz nadwyrężania pleców (unikać skłonów, podnoszenia ciężkich przedmiotów, schylania się i nagłych ruchów skrętnych). W dalszej kolejności wskazana jest rehabilitacja, stanowiąca integralną część leczenia kręgosłupa i zapobiegająca nawrotom dolegliwości. Termin jej rozpoczęcia, zakres i czas trwania określa lekarz prowadzący. Oferujemy naszym Pacjentom opiekę profesjonalnego zespołu fizjoterapeutów, którzy pomagają w powrocie do pełnej sprawności.