Korekcja powiek to skuteczny i co ważniejsze prosty sposób na wizualne odmłodzenie. Dodatkowo – skóra powiek oraz wokół oczu ma minimalną ilość tkanki tłuszczowej i jest niezwykle cienka – z tego względu wraz z wiekiem ulega szybkiemu zwiotczeniu i rozciągnięciu, sprawiając, że nasze oczy wyglądają na smutne i zmęczone. Opadające powieki górne czy tzw. worki pod oczami w przypadku powiek dolnych są bardzo zauważalnymi efektami starzenia.
Pacjenci borykający się z tego typu problemem mogą zdecydować się na zabieg, który w zjawiskowy sposób odmłodzi twarz i spowoduje przywrócenie spojrzeniu młodzieńczego blasku – czyli tzw. blefaroplastykę: korekcję powiek.
Nadmiar marszczącej się, luźnej skóry na powiekach górnych stanowi również problem w momencie, gdy ogranicza pole widzenia – w takim przypadku usunięcie jej stanowi interwencję prozdrowotną, a nie tylko estetyczną. Natomiast w przypadku powiek dolnych – z pogłębioną, tzw. doliną łez lub widocznymi workami – celem interwencji chirurgicznej jest poprawa wyglądu.
Mogą mieć na nie wpływ również czynniki środowiskowe, takie jak praca przy niewłaściwym oświetleniu czy długotrwałe korzystanie z komputera.
Wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu blefaroplastyki można wymienić np.:
Zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem, podczas której przeprowadza on z pacjentem wywiad lekarski i omawia jego oczekiwania oraz plan i zakres zabiegu. Ponadto ustala on termin operacji i omawia kwestię opieki pooperacyjnej.
Lekarz może również zlecić podczas konsultacji indywidualne badania dodatkowe.
Na miesiąc przed operacją należy zrezygnować z palenia tytoniu – aby uniknąć ryzyka zaburzeń gojenia lub potencjalnej infekcji.
Przez około 2 tygodnie przed zabiegiem nie powinno się przyjmować leków zawierających kwas salicylowy (przeciwzapalnych i przeciwbólowych, np. aspiryny, polopiryny), ibuprofenu, paracetamolu itp., ponieważ wydłużają one czas krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia podczas zabiegu.
Po pierwsze – korekcja powiek wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. W przypadku plastyki powieki górnej cięcie przeprowadza się w fałdzie powieki – dzięki czemu blizna pozostanie niewidoczna przy otwartych oczach (po kilku tygodniach zblednie i stanie się praktycznie niezauważalna). Po drugie – chirurg usuwa zbędny fragment skóry i ewentualny nadmiar tłuszczu.
Wycinany jest niepożądany fragment skóry, następnie lekarz modeluje tłuszcz oczodołowy i koryguje ułożenie mięśnia okrężnego oka, a następnie delikatnie zszywa. Natomiast w zależności od rozległości oraz stopnia złożoności defektu zabieg może trwać od 45 minut do 2 godzin. Pacjent może opuścić klinikę kilka godzin po zabiegu.
Po zabiegu należy stosować się do wcześniejszych ustaleń z lekarzem – który zaleci stosowanie kompresów chłodzących, a w przypadku korekcji dolnej powieki delikatny masaż. Na ranę nakładane są: maść z antybiotykiem oraz preparat zapewniający optymalne gojenie i estetykę blizn (z ceramidami i kwasami tłuszczowymi).
Ponadto pacjent może odczuwać niewielki ból, który zazwyczaj nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych.Efektem, z którego wystąpieniem należy się liczyć, jest przemijające zasinienie i obrzęk powiek i okolic wokół oczu.
Szwy usuwane są w 4–5 dniu po zabiegu, natomiast do pracy można wrócić zazwyczaj po 7–10 dniach w przypadku plastyki powieki górnej i po dwóch tygodniach w przypadku powieki dolnej.
Korekcja powiek to zabieg wykonywany w naszej klinice przez doświadczonych specjalistów – chirurgów plastyków, dla których praca jest prawdziwą pasją. Zapraszamy serdecznie na konsultacje.