Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Miniflebektomia

miniflebektomia - chirurgia naczyniowa
Czas trwania
60 minut
Znieczulenie
miejscowe
Rekonwalescencja
3-4 dni

Miniflebektomia

Miniflebektomia to technika chirurgiczna stosowana w chirurgii naczyniowej – stosowana zwłaszcza w leczeniu żylaków oraz przewlekłej niewydolności żylnej. Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu przy pomocy specjalistycznych narzędzi chirurgicznych niewydolnych gałęzi żylnych.

W technice tej wykonuje się mikro nacięcia – najczęściej 2–3-milimetrowe – dzięki czemu zabieg uznawany jest za mało inwazyjny i bezpieczny dla pacjenta. Dodatkowo powoduje jedynie niewielki ból, a w większości przypadków nie wymaga nawet założenia szwów. Po kilku dniach możliwy jest powrót do zawodowej aktywności.

Zalecenia

Miniflebektomia to zabieg polecany szczególnie pacjentom, u których rozpoznano rozległe sploty żylakowe, niemożliwe do usunięcia i wyleczenia za pomocą skleroterapii. Lub takim, u których skleroterapia nie przyniosła pożądanych efektów kosmetycznych i terapeutycznych. Może być stosowana w połączeniu z innymi technikami, takimi jak np. laseroterapia.

Wykonywana jest ambulatoryjnie. Najczęściej podstawą do skierowania pacjenta na zabieg jest wykonanie badania dopplerowskiego – czyli nieinwazyjnego i całkowicie bezbolesnego USG żył. Aparat dopplerowski umożliwia pomiar przepływu krwi przez naczynia i dokładne określenie wydolności żylnej.

Przebieg zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz zaznacza zmienione żyły – pacjent proszony jest o przyjęcie pozycji stojącej i leżącej, dzięki czemu oznaczenie przygotowywanych do zabiegu obszarów jest łatwiejsze. Skóra pacjenta powinna być czysta i pozbawiona włosów. Nie powinno się ich jednak depilować czy golić w dniu zabiegu, żeby uniknąć podrażnień. Następnie lekarz nastrzykuje miejsce wokół żylaka preparatem znieczulającym i przechodzi do zabiegu, który trwa zazwyczaj około godziny (w zależności od liczby żylaków koniecznych do zoperowania).

Zalecenia po zabiegu

Po przeprowadzeniu zabiegu miniflebektomii lekarz zakłada na operowane miejsca opatrunek oraz opaskę uciskową. Pacjenci powinni stosować tzw. kompresoterapię, czyli noszenie opaski, przez okres około 3 tygodni. Bezpośrednio po zabiegu – do ok 4 doby – należy unikać kontaktu z wodą. Przez jakiś czas (wyznaczony przez lekarza) obowiązuje również zakaz prowadzenia samochodu. W okresie rekonwalescencji należy także unikać wysiłku fizycznego.

Zapraszamy serdecznie do Poradni chirurgii naczyniowej, gdzie zabieg przeprowadzają doświadczeni specjaliści: 18 264 40 00

Przeciwwskazania

Mikroflebektomia jest zabiegiem na tyle bezpiecznym i nieinwazyjnym, że wśród przeciwwskazań do wykonania zabiegu można wymienić tylko stany zapalne skóry w miejscu przeznaczonym do operacji oraz zakrzepicę obejmującą żyły powierzchniowe.