Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Septoplastyka

septoplastyka
Czas trwania
90-120 minut
Znieczulenie
ogólne
Rekonwalescencja
10-14 dni

Usunięcię asymetrii

Septoplastyka to operacyjny zabieg usunięcia asymetrii w obrębie przegrody nosowej. Krzywa przegroda jest schorzeniem o różnym nasileniu i może mieć charakter wrodzony lub nabyty, np. po doznanych urazach (również okołoporodowych).

Objawy posiadania krzywej przegrody nosa kwalifikujące pacjenta do zabiegu to:
 • jedno lub obustronne zaburzenia drożności nosa,
 • powtarzające się infekcje górnych dróg oddechowych,
 • chrapanie i problemy z oddychaniem przez nos podczas snu,
 • pogorszenie węchu,
 • przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego,
 • okresowe zatykanie uszu,
 • nawracające krwawienia z nosa.

Nie każde skrzywienie przegrody wymaga poddania się zabiegowi septoplastyki. Natomiast jeśli jest ono połączone z wymienionymi wyżej objawami mającymi niekorzystny wpływ na jakość życia pacjenta, warto zdecydować się na operację.

Spośród wielu znanych metod operacyjnych w Medical Clinic Podhale z powodzeniem stosuje się najbardziej efektywną i łagodną dla pacjenta septoplastykę metodą endoskopową, która nie wymaga zewnętrznych cięć. Lekarz ogląda dokładny obraz pola operacyjnego na monitorze, w dużym powiększeniu. Dzięki temu zabieg jest niezwykle precyzyjny, a co za tym idzie – skuteczny. A przy okazji gwarantuje krótki okres rekonwalescencji.

Zalecenia po zabiegu

Po operacji do jamy nosa pacjenta wkłada się opatrunki mające postać miękkich płytek silikonowych. Są one łatwo usuwalne i znacznie poprawiają komfort pacjenta w okresie pooperacyjnym.

Do czasu wygojenia nosa pacjent powinien:
 • ograniczyć wysiłek fizyczny,
 • otwierać usta podczas kichania, by zminimalizować ciśnienie wytwarzane w jamie nosowej,
 • stosować się do zaleceń lekarza.

Konsultacje

Podczas konsultacji specjalista przeprowadza wnikliwą analizę nosa i dotyczącego go problemu funkcjonalnego. Dodatkowo omawia oczekiwania pacjenta odnośnie ostatecznego wyglądu po przeprowadzonej operacji. Lekarz wykonuje również dokumentację fotograficzną twarzy pacjenta i omawia z nim dokładnie przebieg zabiegu.

Zalecenia pozabiegowe

Septoplastyka kończy się założeniem przez lekarza opatrunku usztywniającego i stabilizującego na zewnątrz nosa oraz delikatnych opatrunków i miękkich płytek silikonowych do jego wnętrza.

Opatrunki z jamy nosa usuwa się zazwyczaj następnego dnia po zabiegu, natomiast po kilku dniach zdejmuje się płytki silikonowe utrzymujące przegrodę. Z kolei szwy i opatrunek zewnętrzny zdejmuje się po około 7 dniach. Następnie zastępuje się je plastrami naklejanymi na grzbiet nosa, co ma za zadanie zmniejszyć obrzęk i przyspieszyć gojenie

W okresie pooperacyjnym należy unikać wysiłku fizycznego, chronić nos przed ewentualnymi urazami oraz powstrzymać się od noszenia okularów. Niewskazane jest również nurkowanie i korzystanie z sauny.

Warto wiedzieć

Pacjent musi być przygotowany na wystąpienie:

 • obrzęku nosa (niewielki obrzęk może utrzymać się nawet kilka miesięcy),
 • lekkich krwawień z jamy nosa oraz krwiaków w obrębie powiek, utrzymujących się przez około 2–3 tygodnie.

Septoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym (pełnej narkozie) – zabieg trwa od ok 1,5 do 2,5 godziny. Pełne wygojenie nosa może trwać od pół roku do roku.

Nasza oferta

W Medical Clinic Podhale wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt oraz stosujemy techniki operacyjne między innymi z użyciem endoskopów i urządzeń do radiochirurgii, dzięki czemu ograniczany jest zakres i czas zabiegu, a przy okazji znacznie skraca się okres rekonwalescencji naszych pacjentów.

Współpracujący z nami otolaryngolog – dr Roman Głowacki to jeden z najlepszych krajowych specjalistów w tej dziedzinie, mogący pochwalić się wieloletnią praktyką lekarską i ogromnym doświadczeniem zawodowym.