Godziny otwarcia
pon - pt 8:00 - 21:00
sob 8:00 - 18:00

ul. Nowotarska 294,
34-431 Waksmund
flagi projektowe

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergologiczny nieżyt spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek to choroba pojawiająca się w związku z zetknięciem z czynnikami alergizującymi. Istnieje szereg wywołujących ją alergenów: najczęściej są to pyłki roślin (mówimy wtedy o sezonowym zapaleniu spojówek), roztocza żyjące w sierści gryzoni, kotów, rzadziej psów oraz kurz i pleśnie (objawy są w tym przypadku przewlekłe i całoroczne).

Może też dojść do zapalenia w przypadku nadwrażliwości na leki, środki stosowane w kroplach do oczu, a nawet środki konserwując stosowane w soczewkach kontaktowych. Oczy, ze względu na uporczywy świąd, a także związane z tym mechaniczne drażnienie (pocieranie rękami), a co za tym idzie: rozszerzenie naczynek krwionośnych, stają się bardzo zaczerwienione.

Objawy

Poza wymienionym swędzeniem oraz przekrwieniem oczy są silnie uwrażliwione – pojawia się zazwyczaj silne łzawienie i nadwrażliwość na światło. Dolegliwościami towarzyszącymi są: wodnisty katar, swędzenie w uszach i nosie oraz obrzęk powiek, który pojawia się zwłaszcza w trakcie intensywnej ekspozycji na drażniące czynniki (np. podczas spaceru wśród traw czy tak prozaicznej czynności jak wymiana worka w odkurzaczu) W przypadku alergii całorocznej objawy zwykle są łagodniejsze, natomiast jeśli chodzi o zapalenie sezonowe – mają bardziej gwałtowny charakter.

Profilaktyka

W przypadku osób, na które wymienione czynniki działają alergizująco, istotne jest przede wszystkim unikanie wystawiania organizmu na kontakt z nimi. Nie da się niestety całkowicie od nich odciąć, ale możliwe jest przynajmniej zminimalizowanie tego kontaktu.

  • Jeśli chodzi o rośliny wiatropylne – warto w okresie najsilniejszego pylenia (tu pomocny jest kalendarz dla alergików) ograniczać wyjścia na zewnątrz, zwłaszcza w przypadku słonecznej i wietrznej pogody, zamykać okna w domu (np. warto również zainstalować klimatyzację) oraz podczas jazdy samochodem. Po przyjściu z zewnątrz należy zmienić odzież i wziąć prysznic – najlepiej uwzględniając umycie włosów.
  • W przypadku uczulenia na roztocza należy jak najczęściej odkurzać pomieszczenia (najlepiej odkurzaczem z filtrem wodnym lub wyposażonym w specjalny antyalergiczny worek), usunąć wszelkie materiały, na których gromadzi się kurz: zasłony, dywany, narzuty i nie kupować pościeli z pierzem. Dodatkowo należy jak najczęściej wietrzyć mieszkanie i unikać składowania przedmiotów, które są trudne do oczyszczenia z osadzającego się na nich kurzu (książki, ozdobne figurki itd.)

Leczenie

Wymienione środki ostrożności na pewno poprawią komfort uczulonej osoby – dodatkowo warto jest mieć przy sobie roztwór soli fizjologicznej, którą można przepłukać nos czy oczy, a także antyhistaminowe krople, którymi można zniwelować łagodne objawy świądu czy łzawienia. Należy jednak pamiętać, że alergiczne zapalenie spojówek trzeba skonsultować z lekarzem, który ustali sposób leczenia i/lub skieruje nas na testy, dzięki którym zdobędziemy wiedzę, na temat tego, co nas uczula.

Zapraszamy serdecznie do Poradni alergologicznej, gdzie diagnostyką, przeprowadzaniem testów oraz leczeniem zajmuje się doświadczona specjalistka – alergolog lek. med. Beata Gabis. Pani doktor przyjmuje zarówno dorosłych, jak i dzieci: 18 264 00 00