Gojenie rany pooperacyjnej trwa około półtora miesiąca – w tym czasie Pacjent może odczuwać dyskomfort i mieć poczucie wystąpienia pod powieką ciała obcego. Stan ten będzie stopniowo ulegał poprawie. Ważne jest, aby w okresie rekonwalescencji stosować się ściśle do zaleceń lekarza okulisty i stawiać się na wizytach kontrolnych oraz zachować spokojny tryb życia. Zalecenia po operacji zaćmy lub wszczepieniu soczewki obejmują unikanie:
Ważne jest również, aby nie spać, leżąc na operowanej stronie twarzy.
Po operacji zaćmy czy wszczepieniu soczewki oko jest niezwykle uwrażliwione na nagłe skoki ciśnienia, kontakt z ciałami obcymi, na ruch, a także poddawanie wysokim temperaturom. W okresie rekonwalescencji należy szczególnie chronić oczy przed słońcem i wiatrem (okularami słonecznymi z filtrem) oraz:
Krople należy stosować regularnie i zgodnie z zaleceniami lekarza – zakrapiać je dokładnie umytymi rękami, odciągając dolną powiekę i nie dotykając końcówką dozownika do rzęs czy powiek. Jest to ważne, ponieważ chroni oczy przed przenoszeniem bakterii. Należy spojrzeć w górę i zakropić oko, a następnie zamknąć je delikatnie na około minutę bez zaciskania.
Istotne jest, aby stosować tylko produkt przepisany przez okulistę i z ważną datą przydatności do użytku! Zadaniem kropli jest przyspieszenie procesu gojenia oraz zapobiegnięcie potencjalnej infekcji.
Jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, można korzystać z komputera, oglądać telewizję i czytać. W przypadku noszenia okularów korekcyjnych warto wyjąć z nich szkło po stronie operowanego oka lub wymienić je na tzw. “zerówkę” – szkło bez korekcji.
Zastosowanie się do wymienionych zasad i przestrzeganie szczególnej ostrożności wobec operowanego oka jest gwarancją zminimalizowania potencjalnych komplikacji pozabiegowych.
Zapraszamy serdecznie do Poradni okulistycznej naszej kliniki, gdzie zabiegi przeprowadza doświadczony specjalista – dr n. med. Łukasz Cwalina: 18 264 40 00